Veștea a primit o lovitură, acest trădător a fost al rândul lui trădat. Ilie Bolojan l-a avertizat că se aruncă într-o aventură ridicolă. Mai ridicoli decât Veștea sunt cei care au consimțit să facă parte din guvernul lui. În primul rând Alina Gorghiu care nu a confirmat speranțele de acum 12 ani că poate fi o alternativă feminină la conducerea PNL. Gorghiu a preferat jocuri scârboase de culise. La fel de comic este clovnul Rareș Bogdan care a avut fumuri de mare lider politic și el a dat cu oiștea în gard. Cel mai tare mă întristează Crin Antonescu. Culmea îl critică pe Bolojan, fiind susținut la alegerile prezidențiale de PNL condus de Bolojan și nu zice nimic de cei de la PSD care l-au trădat. Păcat că după aventura nereușită de prezidențiabil nu s-a retras, preferând să-și verse otrava peste foștii lui colegi de partid. Este eșecul unei mari speranțe politice care și el aterizează în mlaștina resentimentelor. Politician de doi bani!
Acum PSD este pus în fața unei dileme foarte dificile. Grindeanu a afirmat că nu va vota un guvern minoritar de dreapta PNL, USR, UDMR. Ca să formeze ei un guvern minoritar ar trebui să accepte negocierea unui pact național cu obiective clare privind PNRR, SAFE și OECD, cu partidele PNL, USR, UDMR. După cum s-a văzut sprijinul de la AUR al acestui guvern minoritar PSD este o iluzie. AUR și George Simion urmăresc alegerile anticipate unde să devină principalul partid cu voturi venite dinspre fostul electorat al PSD. Pare că PSD devine un partid complet neimportant. Cred că și soluția vehiculată cu un guvern condus de pseudo independentul Nazare, cum vehiculează presa este de aceeași natură cu cele ale lui Tomac și Veștea.
Cred că soluția cea mai viabilă este a unui guvern minoritar PNL, USR, UDMR, cu un premier altul decât Bolojan, votat de PSD.
Cel mai rău iese însă Nicușor Dan actualul președinte al României. Toți ne-am pus speranțe în el. Că o să fie un om drept, care nu umblă cu ascunzișuri și cu judecăți corecte. Toate propunerile lui de candidați de prim ministru au eșuat. Tomac nici măcar nu a ajuns la votul din Parlament, iar Veștea a căzut penibil la vot trădat de mincinoșii de la AUR.
Nicușor Dan iese foarte rău din aceste șmecherii politice, toate învârtelile lui neghioabe nu au reușit și dovedește că este protectorul PSD, pe care l-a acoperit.
Soluția anticipatelor pare a avantaja AUR, dar nu mai este așa sigur că vor obține un scor bun, după trădările în lanț.
Să urmărim ce se mai întâmplă în viitorul apropiat.

