marți, 23 iunie 2026

Vestea proastă pentru Veștea


Vestea proastă primită de Adrian Veștea a fost că a încercat să trateze cu niște păcălici, trădători ai interesului național, care sunt cei de la AUR. După ce George Simion l-a invitat la sediul AUR, a intrat prin spate, au discutat timp de o oră jumătate și l-au umplut de speranțe pe Veștea la vot, cei de la AUR la îndemnul lui Simion au trădat și ei pe Veștea și guvernul Veștea a căzut la vot!

Veștea a primit o lovitură, acest trădător a fost al rândul lui trădat. Ilie Bolojan l-a avertizat că se aruncă într-o aventură ridicolă. Mai ridicoli decât Veștea sunt cei care au consimțit să facă parte din guvernul lui. În primul rând Alina Gorghiu care nu a confirmat speranțele de acum 12 ani că poate fi o alternativă feminină la conducerea PNL. Gorghiu a preferat jocuri scârboase de culise. La fel de comic este clovnul Rareș Bogdan care a avut fumuri de mare lider politic și el a dat cu oiștea în gard. Cel mai tare mă întristează Crin Antonescu. Culmea îl critică pe Bolojan, fiind susținut la alegerile prezidențiale de PNL condus de Bolojan și nu zice nimic de cei de la PSD care l-au trădat. Păcat că după aventura nereușită de prezidențiabil nu s-a retras, preferând să-și verse otrava peste foștii lui colegi de partid. Este eșecul unei mari speranțe politice care și el aterizează în mlaștina resentimentelor. Politician de doi bani!

Acum PSD este pus în fața unei dileme foarte dificile. Grindeanu a afirmat că nu va vota un guvern minoritar de dreapta PNL, USR, UDMR. Ca să formeze ei un guvern minoritar ar trebui să accepte negocierea unui pact național cu obiective clare privind PNRR, SAFE și OECD, cu partidele PNL, USR, UDMR. După cum s-a văzut sprijinul de la AUR al acestui guvern minoritar  PSD este o iluzie. AUR și George Simion urmăresc alegerile anticipate unde să devină principalul partid cu voturi venite dinspre fostul electorat al PSD. Pare că PSD devine un partid complet neimportant. Cred că și soluția vehiculată cu un guvern condus de pseudo independentul Nazare, cum vehiculează presa este de aceeași natură cu cele ale lui Tomac și Veștea. 

Cred că soluția cea mai viabilă este a unui guvern minoritar PNL, USR, UDMR, cu un premier altul decât Bolojan, votat de PSD.

Cel mai rău iese însă Nicușor Dan actualul președinte al României. Toți ne-am pus speranțe în el. Că o să fie un om drept, care nu umblă cu ascunzișuri și cu judecăți corecte. Toate propunerile lui de candidați de prim ministru au eșuat. Tomac nici măcar nu a ajuns la votul din Parlament, iar Veștea a căzut penibil la vot trădat de mincinoșii de la AUR.

Nicușor Dan iese foarte rău din aceste șmecherii politice, toate învârtelile lui neghioabe nu au reușit și dovedește că este protectorul PSD, pe care l-a acoperit. 

Soluția anticipatelor pare a avantaja AUR, dar nu mai este așa sigur că vor obține un scor bun, după trădările în lanț. 

Să urmărim ce se mai întâmplă în viitorul apropiat.

duminică, 21 iunie 2026

Iubesc trădarea, dar urăsc pe trădători!


Această celebră zicere ar aparține lui Plutarh, dar la noi a devenit celebră prin declarația lui Tache Farfuridi din piesa lui Caragiale O scrisoare pierdută. Uite că se potrivește și la politichia noastră d e azi. 

Prima parte este valabilă pentru președintele Nicușor Dan, dar a două parte este a lui Ilie Bolojan. 

Există o tradiție nefastă la noi la români. Doi din cei mai eroi ai neamului, Mihai Viteazul și Tudor Vladimirescu au murit trădați de ai  lor în propria tabără. Asta este cu noi, cu fibra noastră tranzacționistă.: Mai lasă Mitică, mai dă-o Costică!

Președintele Dan a reușit să-și piardă mai toți susținătorii prin atacul împotriva PNL prin desemnarea ca prim ministru a lui Adrian Veștea, fost prim vicepreședinte PNL, fără să consulte PNL și pe liderul lui, Ilie Bolojan. Asta pentru că președintele Dan are insistența neghioabă de a nu desemna pe Grindeanu de la PSD care a dărâmat guvernul Bolojan. Pentru că vezi Doamne! Să nu se formeze un guvern cu cei de la AUR. Tentativa penibilă cu Eugen Tomac nu a reușit și așa l-a găsit pe Veștea amator de onoruri. Avem la PNL amatori de trădări și compromisuri cu PSD. Este o istorie a acestui partid. Câte fracționisme în sânul acestui partid, de abia prin 1994 - 1996 a reușit Ionescu Quintus să-i reunească pe toți fracționiștii.  Dar a mai reușit Traian Băsescu să rupă prin anii 2000 bucăți din PNL Guvernul propus de Veștea este o combinație de trădători peneliști și de pesediști. Nu va trece dacă nu obține voturi de la parlamentarii AUR!  Deci la ce bun combinațiile astea puturoase ale lui Nicușor Dan? 

PNL și Bolojan au fost obligați să organizeze un congres extraordinar al partidului. Trădătorii în frunte cu Veștea, sulfurosul Thuma și dezamăgitoarea Gorghiu au încercat să blocheze congresul. Este pentru mine o enigmă cum acești  indivizi aleg fracționismul, când Bolojan este locomotiva care a dublat  scorul PNL în sondaje. Probabil că acești politicieni de doi bani nu mai aveau un viitor în partid. Ba au acționat prin justiție, ciudat de promptă să blocheze congresul și excluderile care trebuie să vină. Cea mai grețoasă acțiune este realizată de DNA care l-a pus sub acuzare pe primarul Ciucu pentru niște presupuse și foarte dubioase acuzații de mită. 

Congresul de azi a confirmat pe Ilie Bolojan și s-a votat un nou statut care simplifică conducerea acestui partid. Din cauza acuzațiilor DNA Ciucu s-a retras de la candidatura de prim vicepreședinte, acesta devenind Dan Motreanu, iar secretar general este Robert Sighiartău. 

Dacă guvernul Veștea nu trece, Ilie Bolojan a propus președintelui Dan și PSD două alternative mult mai viabile decât inițiativele de până acum. Prima ar fi un guvern minoritar PSD, care ar fi votat de PNL și care își ia angajamentul să asume jaloanele PNRR ca banii de la UE să nu fie pierduți. Se face un moratoriu de 6 luni în care nu se vor iniția moțiuni de cenzură, asta printr-un pact național între partidele PSD, PNL, USR și UDMR. Și a doua soluție un guvern minoritar PNL, USR, UDMR ca să realizeze reformele necesare pentru reducerea deficitului și a obiectivelor de stabilizare economică și financiară. Sunt propuneri de bun simț! Să vedem cu reacționează ceilalți.